Java nedir yenir mi :)

Java 1995 yılında James Gosling tarafından geliştirilmeye başlanmış açık kodlu , nesneye yönelik, zeminden bağımsız, yüksek verimli, çok işlevli, yüksek seviye, adım adım işletilen (interpreted) bir dildir.Java kodlarının çalışabilmesi için JVM(Java Virtual Machine)”ye ihtiyaç duyar.Adını ve simgesini java kahvesinden alır.

JAVA
 

Java kullanım alanı olarak 3 dala ayrılabilir bunlar :

1.JavaSE(Standard Edition)

Bu alan programlama dilinin başlangıç düzeyinde bilgi edineceğiniz kısımdır.Java kodunun syntax yapısını ilk burda tanırız.Tabi bu alanda öğreneceğimiz kod yapıları ilerde JavaEE ve JavaME kodlarken yazılımın en önemli kod yapılarını framework ile beraber oluşturacaktır.

2.JavaEE(Enterprise Edition)

Java ile kurumsal uygulama geliştirmek isteyenlerin tercih edeceği java teknolojisidir.JSP,EJB,JSF v.b. kullanılarak oluşturulan uygulamanın server üzerinde çalışmasıyla birden fazla kullanıcıya açık , sunucu üzerinde değişiklik yapılabilen verimli uygulamalar oluşturulabilir.Bu nedenle çevrimdışı uygulamalardan ziyade server üzerinde çalışabilen uygulamalar her yerden kolayca ulaşılabildiğinden şirketler için tercih sebebi olmuştur.

3.JavaME(Micro Edition)

Javayı ilk tanıdığımız yer JavaME olabilir bundan 2-3 sene öncesine kadar telefonlarda java desteği yoksa o telefona kimse saygı duymazdı :) JavaME hakkında açıkçası pek bilgim yok , yanlız Android işletim sisteminin ve android uygulamaların java ile yazılıyor olması javayı akıllı telefon dünyasında tekrar yükselir bir progralama dili haline getirdi.

Neden Java ?

Javayı seçme nedenim öncelikle platform bağımsız ve açık kaynak kodlu projelerde çoğunlukla kullanılması.

Pointer erişimine izin vermediği için diğer programlama dillerinden daha güvenli olması.En güzel java derleyicileri için bile ücret ödenmemesi. :) (Eclipse,Netbeans v.b.)İlerki aşamalarda Türkçe kaynak konusunda kaynak bulmak diğer programlama dillerine göre zor. (İngilizceyi iyi bilmek zorundayız :) )

1 comment:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>